Informacje i ciekawostki
Friday January 15th 2021

Wkład stalowy czy żeliwny

Podczas budowy kominka każdy zadaje sobie pytanie czy lepiej wybrać wkład kominkowy czy żeliwny. Odpowiedź nie jest oczywista i nie jest prosta – w dużej mierze zależy od planowanej funkcji kominka oraz od jego planowanej aranżacji.

Stal łatwiej się kształtuje, ma regularną i jednolitą strukturę. Wkłady kominkowe stalowe wyglądają wysoko estetycznie. Stal szybciej się nagrzewa ale niestety i szybciej traci ciepło, dlatego stalowe wkłady kominkowe mają palenisko wyłożone materiałem akumulującym ciepło np. wermikulitem, szamotem, wkładkami ceramicznymi lub innym.

Żeliwo dłużej się nagrzewa ale i dłużej oddaje ciepło nawet po wygaszeniu płomienia. Ma natomiast nieregularny kszałt i strukturę. Wkłady kominkowe wykonywane są z odlewów żeliwnych dlatego ich struktura nie jest idealnie gładka. Żeliwo wytrzymuje ekstremalne temperatury ale pod wpływem naprawdę wysokich temperatur może się odkształcić dlatego polecam wkłady kominkowe z wysokiej jakości żeliwa.

Według mnie wkład kominkowy stalowy najlepiej wybrać do kominków nowoczesnych i nowoczesnych aranżacji, gdzie nie jest istotna długość oddawania ciepła po wygaszeniu płomienia (np. występuje alternatywne stałe źródło ciepła w domu). Natomiast wkłady kominkowe żeliwne polecałbym to wnętrz i kominków w stylu rustykalnym lub pałacowym lub tam gdzie długość oddawania ciepła po wygaszeniu płomienia ma duże znaczenie.

Related Tags:
Previous Topic:

More from category

Kominek

No related posts. [Read More]

Lista top ciekawych wkładów kominkowych

Spreparowałem swoją listę top ciekawych wkładów kominkowych. Lista zrobiona jest na podstawie oceny subiektywnej. [Read More]

Parametry wkładów kominkowych

Wybierając wkład kominkowy trzeba zwrócić uwagę na parę ważnych parametrów. Mają one wpływ na późniejszy [Read More]

Budowa kominka

Kominek składa się z wkładu kominkowego, obudowy, czopucha, komina oraz w zależności od rodzaju np. kominek z [Read More]

Pages

Interesting Sites

    Insider

    Archives